Kretingos rajono Salantų kultūros centras

  • Padidinti šriftą
  • Šrifto dydis p/nutylėjimą
  • Sumažinti šriftą

Teatras

El. paštas Spausdinti PDF
Salantuose nuo seno mėgstamas vaidybos menas. Įvairūs spektakliai buvo statomi dar tarpukario Lietuvoje. Saviveiklininkai vaidino vokiečių okupacijos metais, sovietmečiu. Spektakliai būdavo statomi ir mokykloje, ir kultūros namuose.
1951 m. pirmąjį savo spektaklį Salantuose pastatė mokytojas Feliksas Grabys. Tai buvo V. Rozovo pjesė "Amerikos balsas". 1952 m. minint rusų rašytojo N. V. Gogolio šimtąsias metines, jis užsimojo pastatyti garsiąją rašytojo komediją "Revizorius". Ji buvo parodyta kultūros namų scenoje. žmonių buvo pilna salė. Elektros nebuvo, scenoje švietė primusinė lempa, kuriai prigesus, kas nors iš salės atėjęs pripumpuodavo.
Teatro mylėtojai iš tų laikų taip pat prisimena F. Grabio pastatytus spektaklius - K. Sajos "Melų diena", "Reptilija", "Ką gali mergaitės" ir kt. Tačiau bene svarbiausias įvykis to meto scenos gyvenime buvo 1954 m. pastatyta I. Štoko muzikinė komedija pasakų motyvais "Velnių malūnas". Pastatyme dalyvavo kone visi mokyklos mokytojai, dalis mokinių. Spektaklį režisavo buvęs Telšių žemaičių teatro aktorius mokytojas Mečislovas Mikuta.
Netrukus kultūros namų scenoje M. Mikuta pastatė A. Ostrovskio "Be kaltės kaltieji". Po to su mokytojų dramos kolektyvu ėmėsi labai sunkaus darbo - statyti A. Arbuzovo "Tanią".
Svarbus įvykis buvo 1958 m. naujųjų kultūros namų atidarymas. Tuo metu jau buvo elektra, neblogai įrengta scena, nemaža erdvė dekoracijoms. Tada daugelis kolektyvų suskato statyti spektaklius.
Medicinos darbuotojai, vadovaujant V. Gramaliauskui, sėkmingai pastatė J. Baltušio pjesę "Gieda gaideliai". M. Mikuta kartu su mokytojais ir kultūros namų artistais pastatė A. Vienuolio pjesę "Prieblandoje". Ne mažesnį įspūdį žiūrovams paliko ir ilgai neišnyko iš atminties M. Mikutos statyta R. Blaumanio pjesė "Sūnus palaidūnas".
F. Grabys kartu su mokiniais ėmėsi statyti didelį spektaklį - K. Binkio "Atžalynas". jis sulaukė didelio pasisekimo. 1994 m. F. Grabys įsteigė Salantų mėgėjų teatrą ir per dešimtį metų pastatė 11 pjesių : K. Sajos "Paršo gaudynės", Žemaitės "Apsiriko", R. Kaškausko "Vaiduokliai vienkiemyje", R. Blaumanio "Vagys" ir kt. Žiūrovai Salantų mėgėjų teatrą pamėgo, ne kartą teko vaidinti Nasrėnuose, Skuode, Mažeikiuose, Kretingoje.
Šiandien Salantų mėgėjų teatro spektaklius režisuoja ilgametis teatro aktorius Vaclovas Kaubrys, kaip režisierius debiutavęs su K. Sajos komedija " Pakaruoklis".
2008 metais mėgėjų teatras tapo Lietuvos kaimų ir miestelių mėgėjų teatrų konkurso "Pastogė-2008" laureatu su Vaclovo Kaubrio režisuota E.Untulio komedija "Nuosis so apgamo".
2009 metų kovo 27 d. kolektyvas atšventė savo veiklos 15 metų sukaktį. Nuo šiol kolektyvas vadinasi Salantų kultūros centro mėgėjų teatras "Lėktarna".
2010 metais kolektyvas dalyvavo regioninėje "Pastogė-2010" apžiūroje Anuplėnuose (Radviliškio raj.).